Text

Laos

Laos - země zážitků


Laoská lidově demokratická republika se nachází v centrální Indočíně, své hranice sdílí s Čínou na severu, Barmou na severozápadě, Thajskem na západě, Kambodžou na jihu a Vietnamem na východě.

Laos nabízí nepřeberné množství zážitků: minoritní kmeny překrásně oblečených žen, kopcovitou krajinu na výlety, krásné chrámy v Luang Prabangu zahrnuté na seznam UNESCO, kafé lao a neuvěřitelně přívětivé domorodce.

Přestože se Laos řadí k nejchudším zemím v oblasti, nepodepisuje se to nijak na náladě lidí. Potkáváte stále veselé a usměvavé Laosany, kteří jsou velmi milí a přátelští.
Hlavní náplní jejich života je zemědělství, pěstují rýži na svých políčkách - většinou jen
potřebné množství pro sebe a rodinu, s čímž si vystačí a nebo část prodají na trhu.

Laos ale nabízí i historické památky, mezi nejznámější patří buddhistické chrámy ve městě Luang Prabang, které zde vznikaly od 14. století n.l.
Střední Laos je proslulý Planinou kamenných džbánů, o jejichž původu se dodnes mnoho neví.
Hlavní město a sídlo vlády Vientiane se rozkládá uprostřed úrodných nížin v ohybu řeky Mekong.
Toto místo se také může pochlubit několika zajímavými buddhistickými chrámy, klidem v ulicích však připomíná spíše větší vesnici.

Dalším tipem pro návštěvu je Vang Vieng, malé provinční město (160 km od Vientiane), umístěné v malebné krajině na březích řeky Nam Song. Zde naleznete krasové útvary a jeskyně nacházející se na západním břehu řeky, obklopené pohořím porostlým bujnou vegetací.