Text

Antarktida

Země ledu

Antarktida je světadílem, v němž je nejméně znát zásah lidské ruky, název Antarktis pochází z řečtiny a znamená "Naproti Arktidě".
Je to polární oblast a místo věčného ledu a zimy, jako jediný kontinent na Zemi nemá dokonce ani stálé obyvatelstvo.

Antarktida je nejchladnějším místem na světě, na návštěvníky zde čeká drsné polární podnebí, teploty se průměrně pohybují od –50° do –27° Celsia.
Nejvyšší teplota naměřená na argentinské polární stanici je +14°C, naopak nejnižší - naměřená na ruské polární stanici je –89,9°C.

Přestože je to vzhledem k předchozím informacím neuvěřitelné, žije zde řada chráněných živočišných druhů; byly zde dokonce objeveny tři druhy kvetoucích rostlin, množství mechů a lišejníků.
Ze zvířat obývajících tuto oblast jsou nejznámější tučňáci, tuleni, rypouši, ptáci z čeledi buřňákovitých a chaluhy velké.

Okružní plavby v těchto krajinách zahrnují například Shetlandské ostrovy, na kterých návštěvník uvidí krajinu jako z jiného světa. Slunce osvětluje vysoké strmé skály vystupující z divokého oceánu jako jehly, modrá obloha, tmavý oceán, šedá skaliska kolem a v dáli se tyčí ledem pokryté hory.