Text

Turecko

Země Tisíce a jedné noci

Už odkazy Chetejců, Řeků, Římanů, křesťanských apoštolů, Byzantinců, osmanských Turků a ostatních civilizací, pro něž je tato země domovem, popisují Turecko jako obrovský skanzen plný krásných pamětihodností.

Z nejvýznamnějších pokladů lze uvést např. spektakulární byzantské kostely a krásné mešity v Istanbulu; zříceniny v legendárním městě Pergamu na vrcholu návětrného kopce nebo svaté město Konya, o kterém se – asi s nadsázkou - říká, že je to nejstarší město světa a svým bohatstvím a atmosférou připomene pohádky Tisíce a jedné noci.

Za návštěvu rozhodně stojí nevšední krajina a jeskynní příbytky v Kapadokii.
Toto relativně velké území v centru Malé Asie (Anatolie) je turisty vyhledáváno hlavně kvůli menší oblasti kolem Nevşehiru a Goreme, kde se nachází velké množství erozních útvarů s vytesanými skalními obydlími a kostely.

K asi nejzachovalejším antickým městům v Turecku patří Efez a jeho knihovna Celsus, neméně známé je však i kdysi významné město Perge, jehož ruiny leží 18 kilometrů východně od Antalye.

Většina turistických letovisek se nachází na středomořské neboli turecké riviéře, menší část pak na riviéře egejské.

Egejská riviéra je proslulá nejkrásnějšími plážemi, snad nejznámější ze všech je pláž Ölüdeniz. Mezi nejnavštěvovanější turistická letoviska pak patří Bodrum, Calis, Fethiye či Marmaris. Moře je zde čistější a průzračnější, za to ale také trochu bouřlivější a nepatrně chladnější.

O poznání delší středomořská riviéra nabízí mnohem více letovisek než ta egejská. Jsou jimi například Side, Belek, Kemer, Alanya nebo Antalya. Moře je zde většinou klidné a o něco teplejší, pro golfisty je to také velice významné místo pro pořádání turnajů.