Austrálie je nádherná a exotická země pyšnící se několika prvenstvími. Jde o nejmenší (7,6 milionů k... |
Klasická okružní cesta Austrálií Předkládáme příklad intineráře cesty. Cesta vás provede různorodými krajinami celého kontinentu v... |
Text
Austrálie je nádherná a exotická země pyšnící se několika prvenstvími. Jde o nejmenší (7,6 milionů km²) a nejřidčeji obydlený světadíl. Na 1 km² tu připadají dva obyvatelé.
Více než 70 % australského obyvatelstva žije v osmi největších městech při pobřeží – Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth. Cairns, Darwin a Hobart.
Austrálie neboli „Down Under“ (Tam někde dole) je zemí kontrastů. Návštěvníci jsou fascinováni suchým a horkým středem plným pouští s červenožlutým pískem přes svěží deštné lesy od severního mysu York, eukalyptovými lesy a sezónními savanami na jihu až po zasněžené vrcholky na jihovýchodě.
V zemi najdete více než 2000 národních parků a rezervací včetně 11 oblastí chráněných jako Místa světového dědictví UNESCO. Cestovatelé zde najdou neobvyklé rostliny a živočichy, kteří se vyvinuli během miliónů let izolace od ostatního světa.
Austrálie je v podstatě zemí plání a rovin. Naprostá většina území leží je pár metrů nad mořskou hladinou. Hor je zde málo, ale jejich divokost, hloubka kaňonů a výška vodopádů vás určitě nadchnou.
Nejvyšší hora Mt. Kosciusko je vysoká 2.228 m.
Všechna velká města jsou spojena silniční sítí, ale dálnice končí brzy za městem, pak pokračuje obyčejná asfaltka, která má však také svůj překvapivý konec. Ale i po nezpevněné vozovce, po hlíně, kamenech a štěrku se dá jet. Cesty sjízdné jen pro terénní vozy jsou označeny „4WD only“. Jezdí se vlevo.
Austrálii lze navštívit celoročně, v létě od prosince do února je horko v Západní Austrálii, Severním teritoriu a v Quenslandu.
Teploty dosahují 30°C. Vzhledem k vysokým teplotám je v létě klimaticky náročný střed Austrálie.
U Great Barrier Reef nejvíce prší v lednu a únoru. V severním Queeslandu, částech Severního teritoria a Západní Austrálie se mohou vyskytnout záplavy v deštivém období od ledna do března. Zima, od května do srpna, v oblasti mírného pásu je mírná s teplotami kolem 15°C. Jižní a jihozápadní pobřeží v zimě zasahují cyklóny a zima je zde deštivější. Tasmánie má podnebí srovnatelné s Británii nebo severozápadní Evropou. Sluneční záření je v Austrálii silné a je třeba se před ním chránit.
Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu severní a střední části země je období místní zimy naopak pro návštěvu jižních státu je to období léta. Pokud chcete projet celou Austrálii a vyhnout se velkým teplotním extrémům, pak nejvhodnější dobou je místní podzim nebo jaro.
Vstupní formality
Česká i Slovenská republika má s Austrálií vízový styk. To znamená, že si před odletem musíte zažádat o víza odpovídající vašemu účelu návštěvy. Turistické vízum je určeno pro krátkodobé pobyty turistické, obchodní včetně studia nepřesahujícího 3 měsíce. Čeští a slovenští občané žádají o vízum prostřednictvím eVisa service elektronicky přes www.australia.gov.au nebo www.immi.gov.au. Vyřízení trvá několik hodin, maximálně jeden den. Žádat o vízum je možné i na australském velvyslanectví ve Vídni, www.australian-embassy.at.