Čína
Na pozadí vidíte: Mount Emei, provincie Sečuan
Shanghai - celodenní výlet
Chrám jadeitového Budhy
V západní části Shanghaie se nachází známý a posvátný budhistický chrám jadeitového Budhy. Původní starý chrám byl postaven v roce 1882 pro uschování 2 jadeitových soch Budhy, které do něj byly přivezeny z Barmy mnichem jménem Huigen.
Tento chrám byl zničen během revoluce, při níž byla stržena vláda dynastie Qing.
Sochy se naštěstí podařilo zachránit a na tomtéž místě byl v roce 1928 postaven chrám nový tak, jak ho můžeme vidět dnes.
Chrám stojí za návštěvu každému bez rozdílu vyznání, mírumilovná a nadpozemská atmosféra nevtíravě doplňuje bohatství do naší příliš zaměstnané moderní společnosti.
Zahrada Yu
Staré město - zahrada Yu
Zahradu najdete na nábřeží Bund ve Starém čínském městě, které bylo v době příchodu angličanů v roce 1843 opevněnou rybářskou osadou. V centru města stojí chrám Chenghuang a zahrada Yu, jejímž lákadlem je čajový altánek stojící v rybníce v prostředku mostu vedoucím do zahrady. Dům stojí na vrbových kůlech, které si zamilovali Evropané z jiných míst.
Zahradu Yu či "Yu mandarinovou zahradu" nechali vybudovat příslušníci rodiny Pan, vysoce postaveného úředníka za vlády dynastie Ming v 16. století. Je příkladem harmonie, symetrie a vyváženosti. Původní zahrada byla podstatně větší - byla však v období opiových válek a taipingského povstání značně poškozena. Jádro zahrady se naštěstí uchovalo a bylo rekonstruováno. V místě se nalézá více než 30 hal a pavilonů, je rozděleno do devíti částí, z nichž každá je oddělena bílou cihlovou zdí.
Růžový Most devíti zatáček, efektně nadevětkrát zalomený vždy do pravého úhlu, střídavě doleva a doprava, měl za úkol zkomplikovat zlým démonům dostat se přes (démoni totiž, jak známo, mají problémy s kouty)
Bund
Bund, někdy nazávané jako silnice Zhongshan, je známé nábřeží a symbolem Shanghaie po staletí.
Jako Bund se označuje západní břeh řeky Huangpu, severně od staré původního města obehnaného hradbami, kde si kolonisté z různých zemí v době, kdy zabírali okolní pozemky, začali stavět své domy, úřady a banky. Postupně se Bund stal oblastí s mezinárodním osídlením. K mohutné výstavbě zde došlo na konci 19. a na začátku 20. století, kdy se Bund stal největším finančním centrem v Asii. Dodnes se mu ostatně přezdívá šanghajská Wall Street.
Současně hráz slouží jako promenáda, ze které je krásný výhled nejen na budovy v nejrůznějších architektonických stylech na Bundu, ale i na řeku a její druhý břeh - Pudong, kde se rýsuje známé šanghajské panorama nejvyšší televizní věže v Asii - Oriental Pearl, mrakodrapem Jinmao a budovou Šanghajského světového finančního centra.
Bund je příjemným místem pro procházku, při které můžete sledovat život a provoz na klidně plynoucí řece, stejně jako ostatní zamyšlené i hlasitě se bavící návštěvníky.
Nanjing Road
Přední Čínská nákupní třída, 3,4 míle dlouhá Nanjing Road, začíná na východě Bund a na západě ji zakončuje křižovatka chrámu Jinjan a Yan´an Západní ulice.
Najdete zde více než 600 obchůdků s rozličnou nabídkou - nejnovější módní značky, venkovní bary, abstraktní sochy, z různých koutů se bude linout pomalá hudba pouličních muzikantů zpříjemňující večerní procházky.
Bezkolejový turistický vláček Vás pohodlně proveze mezi neony osvětlenými budovami a vtahne do třpytivého nočního života města.